Setr-İ Avret Nedir, Ne Anlama Gelir? Setri Avret Yerleri Neresidir?

Setr-İ Avret Nedir, Ne Anlama Gelir? Setri Avret Yerleri Neresidir?

Setr-i Avret Nedir? Ne Anlama Gelir?

Setr-i Avret kelimesi genel olarak vücudun mahrem olan bölgelerinin görünmeyecek şekilde örtülmesi anlamına gelmektedir. Setr-i Avret kelimesi İslam dininde namaz veya namazın dışında olunması gereken hal olarak bilinmektedir. Setr-i Avret kelimesinin kullanıma alanları da özellikle namazın şartlarında var olmaktadır.

Setr-i Avret namazın kabul edilmesi için örtünme olarak genel manada bedenin mahrem yerlerinin kadınlara ve erkeklere göre önceden hadislerle belirtildiği şekilde uygun hale getirilmesi demektir.

Setr-i Avret Yerleri Neresidir?

Namaz ibadetini yerine getirirken örtünme yani Setr-i Avret konusu hadislerde erkeklere ve kadınlara farklı şekilde olmak üzere bildirilmektedir. Setr-i Avret konusunda fıkhi kurallar çerçevesinde amel ederek fıkhi mezheplere uygun şekilde hareket etmek gerekmektedir.

Hanefi mezhebine göre Setr-i Avret erkekler için göbek ile diz kapakları arası (göbek hariç diz kapakları dahil) kadın için ise eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücut Setr-i Avret bölgeleri sayılmaktadır. Şafi ve Hambeli mezheplerinde erkekler için göbekle diz kapakları arası avret bölgesi kabul edilmektedir. Kadınlar için eller ve yüz dışındaki bütün vücut şeklinde belirtilmektedir.

Maliki mezhebine göre ise erkeğin göbek ve diz kapağı arası avret olmakla birlikte avrette örtmeye öncelik yerler de ayrıca belirtilmektedir. Kadınlar için ise ellerin ve yüzü hariç avret sayılmakla birlikte örtünme muhaffefe ve mugalleza olarak iki kısımda belirtilerek incelenmektedir.

Namazda örtünmek ve normal olarak yapılan Setr-i Avret konusu bazı fıkhi mezheplere göre namazın şartlarından farz kabul edilmektedir. Bazı alimlerce ise namazın sünnetleri olarak belirtilemekte genel olarak namazın şartları olarak kabul edilen bir özellik olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir