Şehzade Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Şehzade Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şehzade Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Şehzade Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şehzade Camii Nerede?

Şehzade Mehmet için yaptırılan Şehzade Camii Mimar Sinan tarafından 1543 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Şehzade Camisinin yapımı ise 1548 yılında tamamlanmıştır. Şehzade Cami İstanbul’un Şehzadepaşa semtinde yer almaktadır. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Şehzade Camii önemli ibadethanelerden de bir tanesidir. Şehzade Camii Mimar Sinan’ın en büyük eserlerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir.

Şehzade Cami’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Şehzade Camisine ulaşım oldukça kolaydır. İstanbul’un her bölgesinden Şehzade Camisine rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilir. İsteyen kendi aracıyla da Şehzade Camisine gidebilirler. İstanbul’da ve ya çevre illerde yaşayanlar Şehzade Camisi’ne gitmek için öncelikle Avrupa Yakası’na geçmeliler. Sonrasında ise Taksim ve Eminönü üzerinden Şehzade Camisine gitmek isteyenler de otobüsler ile ulaşım sağlayabilirler. Şehzade Camii, Şehzadebaşı semtinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları kullanılarak kısa bir süre içerisinde Şehzade Camisine gidilebilir.

Şehzade Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul’da bulunan Şehzade Camii halk arasında Şehzade Mehmet Camii ve Şehzadebaşı Camii olarak da bilinmektedir. İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Şehzade Camii ünlü Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan bu cami Saruhan Sancak Valisi olan Şehzade Mehmet’in 1543 yılındaki vefatı üzerine inşa edilmeye başlanmıştır. Hemen ardından ise yaklaşık beş yıl sonra 1548 yılında cami inşaatı da tamamlanmıştır. Şehzade Camii, Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden birisi olarak bilinmektedir. Şehzade Camii 12 sütundan oluşmaktadır. Ayrıca camide bir de Şadırvan avlusu bulunur. Çift minareli olan Şehzade Camii tarihi ve mimari açıdan da zengin ve gösterişlidir.

Şehzade Camii Özellikleri

İstanbul’da yer alan Şehzade Camisinde yaklaşık 18.42 metrelik bir kubbe bulunur. Bu kubbe ise dört ayrı yarım kubbe ile desteklenerek inşa edilmiştir. Şehzade Camii içerisinde imaret, türbe ve medrese bulunmaktadır. Ayrıca hem iç hem de dış bölümde türbe bulunur. Şehzade Camii içerisinde Şehzade Mehmet, Şehzade Cihangir, İbrahim Paşa, Hümaşah Paşa ve Rüstem Paşa türbesi de bulunur. Şehzade Camisinde birbirinden çeşitli çiniler yer almaktadır.

Şehzade Camii Mimarı Kimdir?

Şehzade Camii olarak bilinen Şehzade Mehmet Camisi Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1543- 1548 yılları arasında yaptırılan Şehzade Mehmet Camii Saruhan Sancak beyi Şehzade Mehmet adına yaptırılmıştır. Ünlü Mimar Sinan, Şehzade Mehmet Camisi için çıraklık eserim demiştir. Şehzade Mehmet Camii, İstanbul’un en önemli değerlerinden biridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir