Türkiye’de Müzik Temalı Pullar

Türkiye’de Müzik Temalı Pullar

Pul koleksiyonculuğunun temeli, posta gönderilerinde posta ücretinin ödendiğini göstermek amacıyla ilk defa Birleşik Krallık’ta 6 Mayıs 1840 tarihinde daha sonraları “Penny Black” ismiyle adlandırılacak ilk posta pulunun basılmasıyla atılmıştır. Pullar ana görevinin yanı sıra kısa sürede koleksiyon niteliği de taşıyıp bir koleksiyon ürünü haline gelmiştir. Pul koleksiyonculuğu her ne kadar geçmiş yıllarda olduğu gibi ilgi görmese de hala yaşamını sürdürmeye devam etmektedir. Günümüzde pullar ülkelerin birer itibar kaynağı. Renkleri, tasarımları ve konularıyla birlikte anma pulları, özel pullar, ortak pullar, resmi pullar gibi çeşitli kategorileri bulunan pullar, koleksiyon yapmak isteyenler için hala en ideal seçenek olarak yeni ilgililerine kapısını hep açık tutmaktadır.

 Müzik temalı pullar bu alanda en renkli, en kapsamlı temalardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Müzisyen ve müzik insanlarının pullarda yer alması sadece ülkemizde rastlanılan bir durum değildir. Dünyadaki birçok ülke pul turizminde yer edinmek, ülkesini tanıtmak, sanat ve kültür zenginliğini göstermek amacıyla bastığı pullarda bu zenginliklerini gösterebileceği isimlere yer vermektedir. Bosna Hersek’te Elvis Presley, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Beatles pullarının basılması bu temanın çeşitliliğiyle ilgili güzel örnekler arasındadır.

 Türkiye’de müzik temalı pulların içerisinde birçok müzisyen ve müzik insanı kendine yer bulmuştur. Bu bağlamda 1966 yılında “Türk Büyükleri ve Meşhurları” temasıyla basılan seride iki müzik bestecisine yer verilmiştir Hüseyin Sadettin Arel ve Tanburi Cemil Bey bu seride yer almıştır.

 1983 yılında Richard Wagner’in ölümünün 100. yılında bir anma pulu basılmıştır. Richard Wagner, operada devrim niteliği taşıyan Gesamtkunstwerk teorisiyle bir önceki yüzyılda önemli bir iz bırakmıştır.

 1985 yılında Avrupa Posta Düzenlemeleri Komitesi (CEPT) ile alınan ortak karar ile belirlenen “Avrupa Müzik Yılı” konulu anma serisinde basılan pullarda bestekar ve eğitimci Ulvi Cemal Erkin ve Mithat Fenmen’e yer verilmiştir.

 1990’lı yıllar müzik temalı pulların yoğunlukta olduğu yıllar olmuştur. 1991 yılında Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın ölümünün iki yüzüncü yılı anısına “Mozart’ın ölümünün 200. yılı” konulu anma pulu basılmıştır. 1992 yılında “Türk Büyükleri ve Meşhurları” temalı seride halk müziğimizin ozanlarından Aşık Veysel Şatıroğlu yer almıştır. 1993 yılında yine aynı seride bu kez üç müzik insanına yer verilmiştir. Bu isimler Hacı Arif Bey, Neyzen Tevfik Kolaylı ve Münir Nurettin Selçuk olmuştur.

 2002 yılında yine “Türk Büyükleri ve Meşhurları” serisinde Türk Halk Müziği’nin önemli isimlerinden Muzaffer Sarısözen’e yer verilmiştir.

 Günümüze geldiğimizde 2011 yılından beri pul koleksiyonu yapan bir ilgili olarak yeni çıkacak pulları takip etmeye her zaman özen gösteririm. 2021 yılının Türkiye’deki emisyon programında belki de en önemli tarihlerden biri 26 Mayıs 2021 oldu. PTT, bu tarihte Zeki Müren’i anma pullarının tedavülde yer alacağını duyurdu. Nihayetinde beklenen günde Beklenen Şarkı sonrası beklenen pul da ilgilileriyle buluştu. Bence bu buluşmayı kıymetli yapan bir diğer önemli durum da genç koleksiyoncu adayları için önemli bir fırsat olmasıdır.

Eğer ki pul koleksiyonculuğunun sürdürülebilir olması hedefleniyorsa müzik, sanat, Spor ve sinema gibi dalların emisyon programında daha çok yer alması gerektiğini savunuyorum. Bu düşüncemle birlikte doğumunun yüzüncü yılında maalesef Dario Moreno gibi bir değerin atlandığını görüyorum. Bir anma pulu çıkartılmış olsaydı yerinde bir uygulama olacağının kanaatindeyim. Umarım yakın zaman içerisinde müzik temalı pulların arasına yeni örnekler de eklenmiş olur.

Yeni ilgililerin artması ve koleksiyonculuğun sürdürülebilir olması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir