Kastamonu Gezilecek Yerler Listesi… Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kastamonu Gezilecek Yerler Listesi… Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kastamonu Gezilecek Yerler Listesi… Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Gideros Koyu
Tam anlamı ile bir kartpostallık manzaraya sahip olan Gideros koyu en sakin koylardan bir tanesidir. Gideros koyu yeşil ve mavinin birleştiği koylardandır. Kastamonu’da yüzülecek en iyi yerlerden olan Gideros koyu çevresinde pansiyon ve oteller de yer almaktadır. Gideros koyu Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer almaktadır. Gideros koyu dünyanın en güzel koyları arasındadır.

2) Valla Kanyonu
Kastamonu’da gezilecek yerler arasında Valla kanyonu gelmektedir. Çok güzel fotoğraflar çektirebileceğiniz Valla Kanyonu Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer almaktadır. Valla kanyonu yüzmek için çok güzel bir kanyondur. Valla kanyonu keşfedilmeyi bekleyen bir Kastamonu kanyonudur. Valla kanyonu Cide ilçesinde gezmek için son derecede güzel bir kanyondur.

3) Ilıca Şelalesi
Kastamonu’da ki doğal güzelliklerden olan Ilıca şelalesi şehrin bir nebze de olsa gürültüsünden uzaklaşmak için güzel alternatif yerlerden bir tanesidir. Ilıca şelalesi doğa turlarında gezilmektedir. Tam olarak 14 metre yüksekliğe sahiptir. Ilıca şelalesi şehrin manzarasını da izleyebileceğiniz bir yerdir. Kastamonu’nun en çok gezilen yerlerindendir. Ilıca şelalesi bir kez gidince kendine büyüleyen bir doğal güzelliktedir.

4) Şehriban Kanyonu
Kastamonu kanyonlar bakımından zengin bir şehirdir. Şehriban kanyonu Kastamonu’da Şenpazar ilçesinde yer almaktadır. Eşsiz güzelliğe sahip olan Şehriban kanyonu tam anlamı ile bir doğa harikasıdır. Oldukça dik yamaçları bulunan Şehriban kanyonu hala gizemini koruyan yerlerden bir tanesidir. Şehriban kanyonu ülkemizde bakir kalmış ender yerlerden bir tanesidir.

5) Dipsiz Göl Tabiat Parkı
Piknik yapmak istiyor ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız Dipsiz göl tabiat parkı tam da size göre. Hem ailecek hem de tek gidebileceğiniz bir tabiat parkıdır. Dipsiz göl tabiat parkı doğa ile baş başa kalabileceğiniz ender yerlerdendir. Dipsiz göl tabiat parkı çok sessiz ve sakin bir yerdir. Doğal güzelliği ile bilinen Dipsiz göl tabiat parkı bol bol enerji alabileceğiniz yerlerdendir. Dipsiz göl tabiat parkı tatil için çok güzel bir yerdir.

6) Kastamonu Kalesi
Kastamonu’nun sembolüdür. Kastamonu kalesi ikonik yapılar arasındadır. Kastamonu kalesinin tarihi ise milattan sonra 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Komnenoslar tarafından inşa edilen Kastamonu kalesi günümüzde halen şehrin sembolüdür. İç kale bölümünü günümüzde görüntülemek mümkündür. Tarihte savaşlardan ötürü ve deprem doğal afetlerden dolayı pek çok kez tahribata uğramıştır. İnsanı oldukça etkileyen bir yapısı olan Kastamonu Kalesi’nin dış surları 18. yüzyıl itibari ile tamamen yıkılmıştır.

7) Saat Kulesi
Kastamonu saat kulesi bu şehre 1885 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde inşa edilen Saat kulesi 12 metre yüksekliğe sahiptir. Bu şehrin sembolik yerlerinden bir tanesi olduğu için Kastamonu’ya gelenler bu saat kulesine de uğramaktadırlar. Saat kulesi yuvarlak bir kemerli inşa edilmiştir. Kastamonu valisi tarafından tarihte yaptırılan saat kulesi Avrupa’dan getirilmiştir. Halk arasında ise bu saat kulesi için bir efsane hikaye anlatılmaktadır.

8) Kerempe Feneri
Osmanlı imparatorluğu döneminde Fransızlar tarafından inşa ettirilmiş bir deniz feneridir. Osmanlı mimarisinden tamamen uzak bir fenerdir. Tam olarak 82 metre uzunluğa sahip olan Kerempe fenerine ses sireni de eklenmiştir. Kastamonu’da Cide ilçesinde kolay ulaşabilen bir konumdadır. Gemileri bilgilendirmek amacı ile Kerempe feneri inşa ettirilmiştir. Kurtuluş savaşının adeta simgesi haline gelmiştir.

9) İnebolu Evleri
Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen evlerindendir. İnebolu ilçesinde yer almaktadır. Genelde 3 katlı evlerden oluşan İnebolu evleri kendine has bir mimarisi vardır. İnebolu evlerini gördükten sonra hem çok sevecek hem de bol bol fotoğraflarını çekeceksiniz. İnebolu evleri Karadeniz’de oldukça meşhur olan evlerdendir.

10) İstiklal Yolu
Kurtuluş savaşında önemli bir konumda yer almıştır. Kastamonu’da İnebolu evlerine doğrudan ulaşmanızı sağlar. İstiklal yolu konumu oldukça kolaydır. Buraya geldikten sonra bol bol fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir