İzmit Gezilecek Yerler Listesi… İzmit’te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

İzmit Gezilecek Yerler Listesi… İzmit’te Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

İzmit Gezilecek Yerler Listesi… İzmit’te Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Saat Kulesi
Bu şehrin sembolik yerleri arasındadır. İzmit saat kulesi tam olarak merkezi bir konumda yer almaktadır. 1876 senesinde Osmanlı döneminde inşa ettirilen bu saat kulesi günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kazım Bey tarafından yaptırılan İzmit Saat kulesinin önünde de 4 tane çeşme yer almaktadır. Özellikle akşamları bu saat kulesi farklı bir ambiansa bürünmektedir. Bundan ötürü saat kulesi bu şehirde ilk gezilen gezi noktalarından bir tanesidir.

2) Osman Hamdi Bey Müzesi
Tam olarak İzmit’e 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Eskihisar sahil beldesinin konumunda yer alan bu yer aslında bir köşktür. Osman Hamdi Bey tarafından 1884 yılında Osmanlı döneminde inşa ettirilmiştir. İlk kez bu köşkü Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1933 senesinde ziyaret etmiştir. Tarihi dönemlerde çeşitli şekilde restorasyon sürecine girmiştir. Osman Hamdi Bey müzesi 1984 senesinde restorasyon sürecine de girmiştir. Osman Hamdi Bey’den sonra burası müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Osman Hamdi Bey’in eserleri de yine burada sergilenmektedir. Tablolar ve kişisel eşyalar burada ilgi gören eserler arasındadır.

3) İzmit Sarayı
Kasr-ı Hümayün sarayı olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde iki adı ile de kullanılmaktadır. İstanbul dışında ki en ünlü saraylardan olan İzmit Sarayı İzmit’in tam olarak merkezinde yer alıyor. 1861 yılında yapımına başlanmış ve yapımı tam 15 sene sürmüştür. Dönemin Sultanı olan Abdülaziz burayı av köşk olarak kullandırmıştır. İki katlı ve barok mimari tarzıyla inşa edilen İzmit Sarayı iç mekan süslemeleri ile dikkat çekmektedir. İzmit sarayı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz.

4) Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Tam olarak 3000 yıllık tarihi bulunan bir müzedir. Kültür ve tarih sevenlerin kesinlikle ilk olarak uğraması gereken müzelerdendir. Arkeoloji ve etnografya müzesi eski gar üzerine inşa ettirilmiştir. İlk olarak gezi sırasında uğramanız gereken müzeler arasındadır. Arkeoloji ve Etnografya müzesi görülmeye değer olan müzelerdendir. Şehirde ki arkeolojik kalıntıları bu müzede gözlemleyebilir ve dilerseniz fotoğraf da çekebilirsiniz.

5) Kartepe Kayak Merkezi
İzmit’in en çok ziyaret edilen yerleri neresidir denilince akla ilk gelen yerler bu kayak merkezidir. İzmit körfezine tam olarak bakan bir konumdadır. Samanlı dağı tarafında yer alan Kartepe kayak merkezi Maşukiye’ye de 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Buraya dilerseniz kendiniz doğrudan gelebilir ya da turlar ile gelebilirsiniz. Kartepe kayak merkezinde kayak yapabilir ve daha önce hiç kayak yapmadıysanız kayak öğrenebileceğiniz pistler de yer almaktadır. Kartepe kayak merkezi gidebileceğiniz en eğlenceli yerlerdendir. Dilerseniz burada doğa yürüyüşü yapabilir ya da ATV araçları kiralayarak doyasıya eğlenebilirsiniz. Kayak sezonu dışında da Kartepe kayak merkezine gelerek futbol, tenis ve voleybol gibi Spor faaliyetlerine katılabilirsiniz.

6) Darıca Hayvanat Bahçesi
İzmit’te çocuklu ailelerin en çok uğradığı yerlerden olan Darıca hayvanat bahçesi Bayramoğlu mahallesinde yer almaktadır. 1991 senesinde de burası bir Kuş cenneti olarak adlandırılmıştır. İçerisinde çeşit çeşit hayvanların yer aldığı Darıca hayvanat bahçesi çok eğlenceli bir yerdir. Darıca hayvanat bahçesi içerisinde 500 farklı hayvan yer almaktadır. Darıca hayvanat bahçesi sadece İzmit’in değil Türkiye’nin de en büyük hayvanat bahçeleri arasında yer almaktadır.

7) Pembe Kayalar
İzmit yöresinin en ünlü yerleri arasında yer alan bu Pembe kayalar sosyal medyada özellikle resim paylaşım platformlarında sürekli olarak paylaşılmaktadır. Pembe kayalar Kandıra ilçesine bağlı bir yerdedir. İzmit’ten bu kayalara ulaşım sağlamak mümkündür. İzmit’te ki ilgi çekici noktalardan bir tanesi olan Pembe kayalar görülmeye değer bir yerdir. Burada bolca vakit geçirebilir ve çok güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir